Pred a po

IMG_9304IMGL8218

Rekonštrukcia opotrebovaného chrupu

Pacient prichádza s pokročilou parodontózou a opotrebovaním chrupu. Návrh liečby zahŕňal liečbu parodontózy, chirurgickú korekciu gummy smile ( úsmev ďasnami) , zhotovenie zirkónových koruniek v hornej čelusti a teleskopickej snímateľnej náhrady v čelusti dolnej. Dodržali sme požiadavku pacienta mať prirodzený tvar a farbu zubov.

Estetická rekonštrukcia chrupu - Fazety

Prianím pacientky bol žiarivejší, svetlejší, výraznejší úsmev. Pre rekonštrukciu zubov sme zvolili kombináciu celokeramických faziet a koruniek.
IMG_1621IMGL5807

odlomeny zub 6

Odlomený predný zub

Pacient sa k nám dostavil s prosbou o opravu odlomeného zuba. Nešťastnou náhodou zahryzol do tvrdého predmetu a predná jednotka sa odlomila. Pre zubného lekára je takýto defekt vždy výzvou. V tomto prípade sme v jednej návšteve, po výbere farby a zhotovení pomocného silikónového kľuča, dostavali prednú jednotku estetickou bielou výplňou pomocou vrstvenia sklovinného a dentínového odtieňa. Pacient odchádza po hodine domov spokojný s dostavbou, ktorá vyzerá ako vlastný zub.

Výmena amalgámu a ošetrenie kazu

Na základe vyšetrenia sme na pravej hornej šestke u nášho pacienta našli nepresnú amalgámovú plombu a zároveň kazy prítomné v medzizubnom priestore. Postup práce bol veľmi jednoduchý. Najprv sme si dané miesto pomocou injekčnej anestézie znecitliveli. Následne sme si zub odizolovali od dutiny ústnej pomocou kofferdamovej blany, ktorej úloha je zabezpečiť sucho a lepší prístup k ošetrovanému zub. Po izolácii sme bezbolestne odvŕtali amalgám a tak isto sme odstránili kazy, ktoré sa nachádzali po bokoch zuba. Po dočistení a správnom adaptovaní matríc sme zub zrekonštruovali pomocou fotokompozitnej výplne. Vrstvením sklovinného odtieňa sme obnovili pôvodnú anatómiu žuvacej plošky. Pacient odchádza s plombou, ktorá je presná a tesná. Pri správnom čistení bude fungovať dlhé roky.

Esteticke ošetrenie - kompozitné fazety

Na žiadosť pacientky sme sa snažili o čo najšetrnejšie ošetrenie. Prekonaný úraz v detstve a neabsolvovanie liečby strojčekom ju doviedli k úsmevu ktorý ju netešil. Po konzultácii sme zvolili nasledovný postup ošetrenie.

1. Dentálna hygiena a bielenie zubov
2. Ošetrenie zubov pomocou kompozitných faziet: Ide o biele plomby ktoré sa modelujú rukou lekára priamo na zuby pacientky.

3 v jednom

Mladý muž sa k nám dostavil po tom ako mu vypadla biela plomba z predného zuba ktorý bol v minulosti takto ošetrený kôli úrazu pri hokeji. Po estetickej analýze úsmevu a prianí pacienta mať svetlejšie zuby a uzatvoriť medzierku medzi zubami sme zvolili nasledovný postup ošetrenia.

1. Dostavba odlomeného zuba a príprava zuba na korunku
2. Minimálne invazívna preparácia vedľajšej jednotky na celokeramickú fazetu.
3. Predĺženie dvojek a trojek bielou plombou kôli opotrebovaniu .

Rekonštrukcia korunky zuba

Nie je biela plomba ako biela plomba. Pri výbere materiálu nemá u nás pacient žiadne slovo. Zubár by mal rozumieť tomu s čím pracuje a prečo to svojmu pacientovi doporučí. Tým pádom zodpovedá za výsledok svojej práce. Nesmie sa stať že by plomba vpadla alebo že pod novou plombou nájdeme kaz. Na tomto zube je vidieť že si niekto na výsledku nedal záležať a nepochopil prácu s týmto materiálom. Pri dostatku času na ošetrenie a pri správnej manipulácii s týmto materiálom môže výsledok vyzerať aj inak. Pri ošetrení sme použili ten istý materiál ako predchádzajúci lekár. Rozdiel bol v tom že nám ošetrenie trvalo namiesto 10 až 60 minút.